Tiéd a választás
Fanni, egy fiatal, ambiciózus lány, aki hiszi, hogy sikeres életet élhet, amiért érdemes megküzdenie. Azonban a sors váratlan fordulatai miatt megváltozik a boldogságról alkotott képe.
Amikor Dominik, a magabiztos és lehengerlő vállalkozó belép az életébe, egy csillogó, ígéretekkel teli világ kapuja tárul ki előtte. Szinte szárnyal a karrierje. De a siker valóban egyenlő a boldogsággal?
Fanni megismerkedik a szabad szellemű Olivérrel. A hedonista szépfiú különös
érzelmeket ébreszt a lányban, aki hiába vonzódik hozzá, valami mégis taszítja benne.
Fanni megreked. A szálak összekuszálódnak, a lányt a választás terhe egyre inkább feszíti belülről. Ráébred, a döntések jelentős következményekkel járhatnak. A jövője a tét, de merre induljon tovább?
Anne L. Green Szentendre színes kavalkádjába csábít minket, ahol az élet írja a forgatókönyvet, de a végszó az olvasóé.
Amikor olvasol egy könyvet, akkor a szerző gondolatai között kóvályogva mész egy úton előre. Nincs arra lehetőség, hogy menet közben formáld a sztorit, hanem teljes egészében átadod magad a leírtaknak. Megbízol a szerzőben, hogy a könyv végére egy olyan végkifejletet tár eléd, amivel a számodra is kerek a sztori - még akkor is, ha te menet közben más döntéseket hoztál volna meg. De mi van akkor, hogyha az író azt mondja, hogy a cselekményben lévő nagy választásnál a te érzéseit veszi figyelembe és megengedi, hogy te magad határozd meg, hova tovább? Furcsa érzés lenne, ugye?
Anne L. Green írói pályafutása alatt elég sok regénnyel örvendeztette meg az olvasóit és az utóbbi időben olyan történetek megalkotásával is próbálkozik, amelyek a korábbi stílushoz képest merően mások. A Sorsdöntő pillanatok is egy rendhagyó regény lett, amelynek legnagyobb különlegessége abban rejlik, hogy a szerző az olvasóra bízza a döntést, miként alakítja a főszereplő, Fanni sorsát. Engedi, hogy mi magunk hozzuk meg a döntést, melyik férfi karjaiba lökjük a lányt - ám a következményeket is nekünk kell viselni. Az biztos, hogy ez a regény minden, csak nem átlagos.
Nagyon kíváncsi voltam e kötetet illetően, hogy a szerző milyen eseménysort talált ki a főszereplőjének, hiszen az epilógus mindkét választás esetén azonos, tehát úgy kellett megalkotnia a sztorit, hogy az olvasó bármiképp is döntsön, mindkettőre érvényes legyen az ott elhangzó konklúzió. A döntésem után bevallom őszintén, én visszatértem az origóra és elolvastam azt is, hogy mi lett volna, ha a másik férfit választom Fanni társául, így előttem a teljes jövőkép kialakult, s azt elmondhatom, hogy bármely útra is tereljük, a hatalmas különbségek ellenére is a lezárás valóban pontot tesz a sztori végére. Így vagy úgy, de kerek egésszé válik.
Olivér és Dominik nem is lehetne különbözőbb, így alapvetően könnyűnek kellene lennie a döntésnek, amit az olvasó meghoz. Ennek ellenére én nem éltem meg ezt könnyen, mert szívem szerint Fanni mellé egyiket se társítottam volna be. Mindkettő esetén volt a fejemben egy hang, ami azt mondta, hogy állj, ő nem hozzád való! Ám mivel más opció nem volt, ezért végül Dominik mellett tettem le a voksomat. Mit ne mondjak, megdöbbentett az ezt követő eseménysor. Ezután végigvittem, mi történt volna, ha Olivérre szavazok és hát nem kevésbé megilletődötten tettem le a könyvet az ő szála után sem. Anne L. Green mindkét esetben erős következményekkel szembesíti a központi karaktert. A lezárás azonban kellőképp feloldotta a bennem gomolygó szorongást, amit a sztori kiváltott.
Véleményem szerint a döntés meghozataláig kissé túlságosan gyorsan történnek a dolgok. A karakterek reakciói kevésbé hitelesek, a cselekmény alakulása nem elég megalapozott, mintha a szerző is inkább a nagyobb kihívást jelentő egységbe szerette volna fektetni az energiáját. A döntést követően teljesen meg is változott a struktúra: mindkét irányvonal esetén visszatért a tőle megszokott tudatos és erőteljes építkezés, amelynek köszönhetően a tetőpont is erőteljes lett.
Nekem nagyon tetszett az elképzelés és kifejezetten örültem, hogy a szerző megtisztelt a döntés jogával a története során. Különleges élményt nyújtott azzal, hogy hatalmat adott a kezembe, s mégis, az ő kezében maradt a gyeplő, hiszen a sztori ettől még az ő elképzelései alapján ment tovább. Fanni súlyos tapasztalatokkal gazdagodik, amely az életére hosszútávú hatást gyakorol. Ezen regény által az olvasó maga is elgondolkodik, hogy egy nap hányszor is állítja önmagát választás elé és hogy ezek közül a legkisebb is mennyire sok mindenre van hatással.
Szempontok szerint:
Szereplők: A karakterek megismerése leginkább a tetteik és a döntéseik útján ismerhető meg. A szerző nem vesztegeti arra az időt, hogy külön bemutassa őket, inkább menet közben, folyamatosan tárja az olvasó elé, mi rejlik bennük.
Történet: Ebben a könyvben leginkább az ragadott meg, hogy a szerző a két döntés között milyen erős párhuzamokat vont, miközben a következmény szöges ellentétben áll egymással. A dolgok elkerülhetetlenül bekövetkeznek, de nem mindegy, hogy milyen körítéssel. Amely az egyik oldalon pozitív, az a másikban pont az ellentetje. Látszódik a gondosan megtervezett, tudatos munka, amely e könyv megszületését végigkísérte.
Nyelvezet: Könnyen és gyorsan olvasható. Mai, hétköznapi stílusban megalkotott, így abszolút gördülékeny.
Besorolás: Kortárs szórakoztató irodalom, romantikus.
Esztétika: Szerelmes vagyok a borítóba. A színek, a hangulat és a stílus együttesen vett le a lábamról. Nem szoktam szeretni a rajzolt változatokat, de ez... mestermunka. Az ilyen jöhet, minden mennyiségben!
Értékelés:





Kedvenc idézetek:
"Ha te magad sem hiszed, hogy győzhetsz, ergo eleve vesztesként indulsz, ne is számíts győzelemre!"
"Nem gyűjtök pénzt, mert nem jön velem a sírba. Nem gyűjtök haragot, mert elszívja az erőm. Nem halmozok problémás kapcsolatokat, mert beárnyékolnák a szabadságom."
A könyv adatai:
Kiadó: Álomgyár kiadó
Megjelenés ideje: 2025. április 14.
Terjedelem: 352 oldal
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése